Plany pracy
W naszym przedszkolu realizowane są:
Plany pracy w zakresie:
- edukacji zdrowotnej,
- edukacji bezpieczeństwa dzieci,
- adaptacji dziecka w przedszkolu (dni otwarte– adaptacja dziecka),
- adaptacji dzieci do podjęcia nauki w szkole (badanie losów absolwentów),
- wspierania emocji dzieci w wieku przedszkolnym oraz działań prospołecznych „Jestem dzielny”,
- edukacji ekologicznej
Innowacja pedagogiczna:
- "Od zabawy do precyzji"-której celem jest rozwijanie sprawności motorycznych dzieci przedszkolnych;
- „Terapia ręki”-której celem jest usprawnianie motoryki małej oraz funkcji percepcyjno – motorycznych.
- „Kodowanie na dywanie"której celem jest rozwijane kompetencji miękkich dzieci oraz kształtowanie dobrych nawyków cyfrowych.
Programy i projekty:
- "Robociki i roboty-zabawy w programowanie"-korzystając z nowoczesnych technologii, nasze przedszkolaki uczą się twórczego rozwiązywania problemów, doskonalą logiczne myślenie, wyobraźnię przestrzenną, rozwijają umiejętności manualne, uczą się pracy indywidualnej i grupowej a także wzmacniają wiarę we własne możliwości i budują pewność siebie.
- "Bezpieczny przedszkolak"-wewnętrzny projekt edukacyjny mający na celu przygotowanie dziecka w wieku przedszkolnym do radzenia sobie w sytuacjach zagrożeń ze strony środowiska poprzez przekazywanie wiedzy o zdrowym stylu życia, ocenianie zachowań służących i zagrażających zdrowiu. Uczenie zasad postępowania warunkujących bezpieczeństwo dziecka.
- "Kubusiowi przyjaciele natury"-program, którego celem jest zachęcanie najmłodszych do dbania o środowisko naturalne, uczenie szacunku dla przyrody, ale także kształcenie dobrych nawyków w zakresie odżywiania oraz aktywnego spędzania czasu i ruchu.
- "Dzień Bezpiecznego Internetu"-podczas Dnia Bezpiecznego Internetu przedszkolaki w poszczególnych grupach wiekowych będą brały udział w licznych grach i zabawach mających na celu zapoznanie dzieci z bezpiecznymi sposobami korzystania z Internetu.
- "Codeweek"-Europejski Tydzień Kodowania CodeWeek to społeczna inicjatywa, w ramach której dzieci biorą udział w serii wydarzeń związanych z programowaniem.
- "Dzień zdrowej kanapki"-podczas jesiennej i wiosennej edycji Programu Zdrowotnego dzieci ze wszystkich grup przygotowują dla siebie kanapki, ozdabiając je ulubionymi, dowolnie wybranymi warzywami.
- "Skąd się biorą produkty ekologiczne"-program mający na celu zrozumienie czym jest rolnictwo i produkty ekologiczne, kształtowanie umiejętności wyboru produktów ekologicznych, propagowanie zdrowego stylu życia, zwiększanie wiedzy i świadomości przedszkolaków o nawykach higieniczno-zdrowotnych.
- "Czyste powietrze wokół nas"-celem programu jest wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy oraz wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy.
- „Umiem sam”-celem projektu jest wspieranie wszystkich procesów rozwoju dziecka, pomaganie w lepszym radzeniu sobie z emocjami, uczenie współpracy w grupie.
- „Z ekologią na Ty”-celem jest propagowanie zachowań korzystnych dla środowiska naturalnego oraz upowszechnianie wiedzy o ochronie przyrody.
- "Z Kicią Kocią maluchy zmieniają się w zuchy"-celem projektu jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych przedszkolaków, łagodna adaptacja do warunków przedszkolnych poprzez utożsamianie się z bohaterami.
- "Sprawne rączki”-celem jest rozwijanie sprawności motoryki małej poprzez realizację zabaw i ćwiczeń z zakresu sprawności fizycznej, równowagi ciała, napięcia mięśniowego, funkcji wzrokowych, koordynacji wzrokowo ruchowej, zmysłu dotyku, manipulacji i zabaw grafomotorycznych.
- „Razem możemy więcej–uczymy się tolerancji"-projekt ma na celu wprowadzanie dzieci w świat tolerancji i szacunku do innych, poprzez zabawę, rozmowy, historie i aktywności plastyczne. Dzieci uczą się szanować siebie nawzajem, dostrzegać różnice między ludźmi i akceptować je.
- „20 minut dla matematyki”-celem jest realizacja dziecięcej matematyki autorstwa pani profesor E. Gruszczyk–Kolczyńskiej, zgodnie z założeniami koncepcji oraz angażowanie do codziennej aktywności matematycznej z wykorzystaniem sytuacji życiowych.
- „Klub mleczaka”-celem jest uświadamianie dzieciom jak ważne jest dbanie o zęby, higienę, zdrową dietę i ruch.
- „Alfabet logopedyczny”-celem jest dbanie o właściwą stymulację rozwoju mowy u dzieci.
- „Orbit dziel się uśmiechem”-celem jest zapoznanie dzieci z zasadami prawidłowej higieny jamy ustnej i poszerzenie wiedzy na temat zapobiegania próchnicy zębów w 4 prostych krokach.