Informacja dla wszystkich rodziców
INFORMACJA DLA WSZYSTKICH RODZICÓW/OPIEKUNÓW
- Dzieci przyprowadzamy od godziny 6:00 do godziny 8:15, odbieramy od godziny 14:50 do godziny 16:50. Przyprowadzenia dziecka o godzinie 8.00 – 8.15 może powodować dużą liczbę osób przebywających w przedszkolu. I śniadanie planowane jest o godzinie 8.30
Dzieci przynoszą do przedszkola nowe, bezpieczne obuwie (trzymające piętę, na gumowej podeszwie) oraz ubrania na zmianę ( prosimy o podpisanie rzeczy dziecka np. inicjały, imię i pierwsza litera nazwiska w celu ułatwienia ich identyfikacji ).
Pozostawione w przedszkolu rzeczy z ubiegłego roku szkolnego nie znajdują się w szatni ( zmiana znaczków ) będzie je można odebrać po wcześniejszym poproszeniu Pani w szatni o przygotowanie ich.
- W celu zachowania bezpiecznych i higienicznych warunków do przedszkola przyprowadzamy wyłącznie dzieci zdrowe, bez żadnych objawów chorobowych ( katar, kaszel, itp. ).
- Jeżeli w czasie pobytu dziecka w przedszkolu, zaobserwuje się u niego podwyższoną temperaturę lub jakiekolwiek inne objawy chorobowe, nauczyciel powiadamia dyrektora, dziecko zostaje skierowane do izolatorium, a rodzice o sytuacji powiadamiani są telefonicznie. Po zawiadomieniu telefonicznym rodzice/opiekunowie prawni mają obowiązek odebrać dziecko w trybie natychmiastowym.
- Rodzice/opiekunowie prawni, zobowiązani są do podania swoich aktualnych numerów kontaktowych, pracownicy przedszkola – w sytuacjach nagłych – w pierwszej kolejności kontaktują się z rodzicem/opiekunem prawnym drogą telefoniczną. Rodzice/opiekunowie prawni są zobowiązani do każdorazowego odbierania połączeń telefonicznych przychodzących z przedszkola.
- W przypadku zmiany numeru telefonu rodzice/opiekunowie prawni są zobowiązani do natychmiastowego powiadomienia placówki o zmianie danych kontaktowych.
- Pozostałe informacje i wszelkie ustalenia z rodzicami będą dokonywane na zebraniach grupowych.
- Nauczycielki w czasie pracy z dziećmi zajmują się dziećmi, informacje z prośbą o kontakt z nauczycielką pozostaw osobie pełniącej dyżur w szatni, nauczycielka po pracy z dziećmi oddzwoni.
TATO, MAMO IDĘ DO PRZEDSZKOLA – DRODZY RODZICE POMÓŻCIE SWOJEMU DZIECKU W ADAPTACJI:
- Prowadźcie z dzieckiem pozytywne rozmowy o przedszkolu.
- Nie straszcie dziecka przedszkolem.
- Czytajcie dziecku literaturę w której bohaterowie chodzą do przedszkola.
- Przekazujcie pozytywne wrażenia np. ze swojego pobytu w przedszkolu, starszego rodzeństwa, znajomych.
- Przedstawiajcie zalety chodzenia do przedszkola nowi: koledzy/koleżanki, zabawki, zabawy z nauczycielką, piosenki, wierszyki.
- Wspierajcie dziecko w samodzielności w zakresie samoobsługi.
A W PRZEDSZKOLU :
- Nie przeciągaj pożegnania w szatni. W pierwszych dniach pomóż dziecku rozebrać się, pocałuj je na do widzenia i wyślij do grupy ( pomogą Panie które są w szatni ).
- Nie zabieraj dziecka z powrotem do domu, kiedy płacze przy rozstaniu. Jeśli zrobisz to choć raz, będzie wiedziało, że łzami można wiele zdziałać. Największe nasilenie płaczu jest zawsze w dniu drugim i trzecim ( po weekendzie). Pierwszego dnia większość dzieci nie płacze - zwycięża ciekawość przedszkola.
- Nie obiecuj: „Jeśli pójdziesz do przedszkola, to coś dostaniesz”. Gdy przyjdziesz po dziecko, możesz dać mu mały prezencik ( papierowe serduszko, jakiś drobiazg ). Możesz wtedy powiedzieć: „Witaj, myślałam/em o Tobie. Popatrz, mam coś dla ciebie.”
- Jeśli dziecko przy pożegnaniu z mamą płacze, może warto, aby przez kilka dni odprowadzał je do przedszkola tata.
- Nie wymuszaj na dziecku, żeby zaraz po przyjściu do domu opowiedziało, co się wydarzyło w przedszkolu. To powoduje niepotrzebny stres.
- Zawsze pytaj o wydarzenia w przedszkolu w aspekcie pozytywnym: „co ciekawego dziś robiliście?”, „w co się dziś bawiłeś/łaś? z kim?”, „co dobrego jadłeś/łaś?”, „czy byliście dziś na dworze?”, itp.
- Unikaj pytań: „czy ktoś tobie dziś dokuczał?”, „czy ktoś zabierał ci zabawki?” – nawet, jeżeli poprzedniego dnia miało miejsce takie zdarzenie. O tego rodzaju sprawy pytaj wyłącznie nauczycielki, a jeżeli dziecko samo zasygnalizuje taką sytuację, zawsze wyjaśnij to następnego dnia z nauczycielką.
- Pamiętaj zawsze żegnaj i witaj swoje dziecko UŚMIECHEM!